Kredyty gotówkowe to jedne z najpopularniejszych i najpowszechniej dostępnych ofert finansowych, które proponują nam banki. Ich wybór jest bardzo szeroki i często kuszą one niezwykle korzystnymi warunkami. Z tego powodu trzeba bardzo uważać, szukając kredytu gotówkowego dla siebie i dokładnie sprawdzać wszystkie szczegóły oferty. Na co zwracać uwagę?

Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

Kredyt gotówkowy to najbardziej podstawowa oferta, którą można znaleźć w banku. Charakteryzuje się tym, iż jest to w miarę prosta forma pozyskiwania pieniędzy, a z roku na rok, procedury ich przyznawania są coraz prostsze. Najczęściej są udzielane na niewielkie kwoty, maksymalnie do kilkudziesięciu tysięcy złotych i z okresem spłaty w ratach do kilku lat. Obecnie wybór kredytów gotówkowych na rynku finansowym jest bardzo duży i z tego względu, przed podjęciem ostatecznej decyzji, najlepszym rozwiązaniem, będzie dokładne zweryfikowanie poszczególnych ofert poprzez porównanie. Można to zrobić na kilka sposobów, jednak najłatwiejszym z nich jest zdecydowanie internet, który daje najwięcej możliwości.

Kredyty gotówkowe z różnych banków porównasz na www.hotmoney.pl, stronie, na której można znaleźć zestawienia różnych ofert. W ten sposób o wiele prościej będzie można ocenić rzeczywiste korzyści płynące z danej propozycji finansowej. Warto wiedzieć jednak na co zwracać uwagę, by uwzględnić w swoich porównaniach najważniejsze kryteria.

 

Ile potrzebujesz pieniędzy i w jakim celu?

Najważniejsze, co będzie poniekąd determinować nasz wybór, to określenie wysokości potrzebnej kwoty oraz celu. Kredyty gotówkowe z założenia nie określają, na co można je wydać, jeżeli jednak planuje się zakup auta, być może lepszą opcją będzie kredyt samochodowy, a gdy chce się kupić nieruchomość, kredyt hipoteczny. Druga sprawa to możliwości, jakie daj bank – każdy z nich ma inny regulamin, więc wyznacza też inne maksymalne dostępne kwoty oraz czas spłaty.

 

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Dla większości kredytobiorców ten aspekt kredytu gotówkowego jest najważniejszy. Żaden bank nie pożyczy pieniędzy za darmo, a ponieważ musi na tym zarobić, wliczane są odsetki i inne dodatkowe opłaty. Porównując oferty kredytowe najlepiej zwrócić uwagę na RRSO, oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty oraz ewentualne ubezpieczenia. Dobrze wiedzieć, ile rzeczywiście zapłacimy za taką pożyczkę i czy będzie to dla nas po prostu opłacalne. Warto przy tym znać pewną dość istotną zasadę – im niższe jest RRSO danej oferty, tym koszty kredytu będą niższe. Oczywiście należy brać pod uwagę także inne aspekty.

 

Jaka jest nasza zdolność kredytowa?

Banki dość restrykcyjnie podchodzą do sprawdzania swoich klientów, aby mieć pewność, że będą oni zdolni do oddania pożyczonej kwoty. Dlatego tak istotna jest zdolność oraz historia kredytowa kredytobiorcy. Zanim pójdzie się do placówki finansowej, można pobieżnie samodzielnie sprawdzić, czy będzie nas stać na spłatę, co umożliwiają dostępne w sieci kalkulatory finansowe. Pokazują one, jak będzie wyglądać miesięczna wysokość danego kredytu w określonym czasie i jak bardzo obciąży to domowy budżet. Warto też zwrócić uwagę na swoją historię kredytową i czy nie ma się zaległości. Dobrze też wykazać się stałością dochodów.

 

Sprawdź wysokość rat i okres spłaty

Zasada jest stosunkowo prosta – im krótszy czas spłaty, tym wysokość rat jest wyższa. Nikt nie chce płacić dużo, dlatego wiele osób woli wydłużyć okres kredytowania, by nie obciążać zbytnio domowego bużetu, ale należy pamiętać o tym, że im dłużej spłacamy swoje zobowiązanie, tym bardziej rośnie koszt całego kredytowania. Krótszy czas spłaty pozwoli więcej zaoszczędzić, ale jednocześnie może być trudniejszy w spłacie.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki