Kostka brukowa to często wybierany sposób wykończenia terenu wokół domu. Dzięki prawidłowej pielęgnacji może przez lata prezentować się estetycznie i być w nienaruszonym stanie. Aby tak było, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz impregnacji. Jak dbać o kostkę brukową? Oto kilka wskazówek.

Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu? 

Mchy i chwasty pojawiające się na kostce brukowej w niewielkiej ilości nie są trudne do zlikwidowania. W takim wypadku najczęściej wystarczy usunąć je ręcznie. Problem staje się poważny, gdy rośliny wrosły głęboko w ziemię i jest ich dużo. Nawet jeśli zostaną wyplewione, po niedługim czasie znów się pojawią, psując estetyczny wygląd nawierzchni. Wyrywając mchy i chwasty, trzeba zachować ostrożność, ponieważ przez nieuwagę można naruszyć ułożenie kostki. Skutecznym i trwałym sposobem na to, jak wyczyścić kostkę brukową z roślin, jest zastosowanie specjalistycznego środka chemicznego. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się herbicydy, które po rozpyleniu na nawierzchni wnikają w głąb rośliny, prowadząc ostatecznie do jej całkowitego zamierania. Proces odbywa się stopniowo. Po kilku tygodniach od wykonania oprysku mchy i chwasty powinny całkowicie zniknąć. Wolne przestrzenie pomiędzy elementami nawierzchni dobrze jest uzupełnić piaskiem, aby zapobiec ponownemu zarastaniu. 

Trudne plamy do usunięcia z kostki brukowej 

Niektóre zabrudzenia kostki brukowej są szczególnie uporczywe. Należą do nich rdzawe plamy, które mogą się pojawić, jeśli w pobliżu kostki są elementy zbrojenia lub meble ogrodowe z metalu. Zanieczyszczenia powstałe po wylaniu oleju silnikowego to również wyjątkowo trudne plamy do usunięcia z kostki brukowej. Niektórzy próbują wyczyścić je za pomocą myjki wysokociśnieniowej, jednak olej nie rozpuszcza się w wodzie, a pod wpływem takiego działania plamy mogą stać się jeszcze większe. Oleiste zabrudzenia błyskawicznie wnikają w szczeliny znajdujące się na powierzchni kostki, a z upływem czasu utrwalają się. Pozbycie się ich jest możliwe wyłącznie specjalistycznymi preparatami. Należy jednak starannie wybrać odpowiedni środek, ponieważ zawarte w nich związki chemiczne mogą doprowadzić do odbarwienia czy uszkodzenia kostki. Skuteczne mycie i wyczyszczenie kostki brukowej warto zlecić firmie dysponującej profesjonalnym sprzętem i preparatami, które pozwolą uzyskać najlepszy efekt. 

Impregnacja kostki brukowej - dlaczego jest ważna? 

Pisząc o tym, jak dbać o kostkę brukową, nie można pominąć kwestii impregnacji. Jeśli jest przeprowadzana regularnie, nawierzchnia przez wiele lat zachowa swój estetyczny wygląd. Impregnacja kostki brukowej powinna być powtarzana co kilka lat. W ten sposób można znaczenie przedłużyć trwałość materiału i dodatkowo zabezpieczyć go przed zniszczeniami. Jest to szczególnie ważne w miejscach intensywnie użytkowanych, takich jak:

  • podjazd,
  • taras,
  • droga dojazdowa do posesji,
  • kącik do grillowania,
  • posadzka garażowa.

Impregnat spowalnia proces erozji i zapobiega wnikaniu wilgoci oraz zanieczyszczeń w strukturę kostki. Ogranicza także wyrastanie mchów i porostów w wolnych przestrzeniach. Do impregnacji potrzebny jest środek chemiczny dopasowany do rodzaju nawierzchni oraz sposobu jej użytkowania. Najczęściej rozprowadza się go wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Odpowiedni impregnat nie tylko przedłuża żywotność kostki, ale może też dodać jej walorów estetycznych. Odnawianie kostki brukowej warto zastosować zwłaszcza wtedy, gdy na nawierzchni pojawiły się przebarwienia, a jej pierwotny kolor uległ wyblaknięciu. Po przeprowadzeniu impregnacji kostka odzyska żywą, głęboki barwę i elegancki wygląd. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki