Miasto włączy się w akcję sprzedaży węgla dla mieszkańców – deklaruje Burmistrz Brodnicy, zastrzegając jednak, że nie ma jeszcze szczegółowych przepisów prawa regulujących takie działania przez samorządy.

24 października Burmistrz Brodnicy wystosował pismo do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, w którym informuje, że Gmina Miasta Brodnicy deklaruje przystąpienie do zakupu paliwa stałego w ramach „Ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe”.
- W naszym mieście już teraz robimy wszystko, by być przygotowanymi do takiego działania, jak tylko nowe przepisy wejdą w życie. Ile będziemy potrzebować węgla oszacowaliśmy na podstawie złożonych przez mieszkańców deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz w oparciu o ilość złożonych wniosków o dodatek węglowy – informuje Burmistrz Brodnicy.
Z szacunkowych informacji wynika, że mamy zadeklarowanych w Brodnicy 2691 sztuk kotłów na paliwo stałe  oraz 333 sztuki pieców kaflowych opalanych węglem i paliwami węglopochodnymi.
Na mocy przepisów przyjętych przez Sejm, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks.
Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, czy też umowę z inną gminą.
O tym, kiedy i gdzie zainteresowani mieszkańcy będą mogli zgłaszać się po węgiel po preferencyjnej cenie, informować będziemy wkrótce.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki