artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Balkon prefabrykowany - co warto wiedzieć?

Balkony prefabrykowane to rozwiązanie pozwalające na postawienie konstrukcji balkonowej w ciągu zaledwie kilku godzin. Zamontowane w ten sposób płyty mocowane są na specjalnych łącznikach termoizolacyjnych.

Atuty balkonów prefabrykowanych 

Krótki czas montażu to niejedyna zaleta balkonów prefabrykowanych. Wyróżniają się też dużą wytrzymałością ze względu na stosowanie zbrojenia oraz gotową warstwą wierzchnią. Balkony mogą być wykończone warstwą gładką lub chropowatą antypoślizgową, zależnie od potrzeb krawędzie mogą być niefazowane lub fazowane. Montaż płyty balkonowej odbywa się za pomocą specjalnych prętów zbrojeniowych, które wprowadza się do ściany i zabezpiecza warstwą izolacyjną. Dzięki temu wywiercone otwory nie powodują powstania mostków termicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na charakterystykę termiczną budynku. 

Gdzie montuje się balkony prefabrykowane? 

Balkon prefabrykowany to rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku budownictwa powtarzalnego. Jeśli zatem deweloper buduje domy szeregowe przeznaczone dla większej grupy klientów, balkony te jak najbardziej się sprawdzą, gdzie na etapie projektowania budynku uwzględnia się stosowanie łączników i prefabrykowanych balkonów. W budynkach to rozwiązanie jest możliwe, ale wiąże się to z większymi kosztami, ze względu na wprowadzenie zmian w projekcie budowlanym, w przypadku budownictwa jednorodzinnego większość inwestorów wybiera gotowe projekty domów. 

Balkon prefabrykowany — czynności wykończeniowe 

Montaż płyty balkonowej to tylko część procesu realizacji inwestycji. Dalszy jej przebieg polegający na wykończeniu całości, zależy już od samego inwestora. Uwzględnia się tu nie tylko powierzchnię balkonu, ale też jego usytuowanie względem Słońca (montaż specjalnych daszków), sposób wykończenia budynku, zastosowane rozwiązania odprowadzające wilgoć, kwestie bezpieczeństwa. Ważnym etapem realizacji inwestycji jest oczywiście montaż balustrady, która — podobnie jak płyta — musi być stabilnie osadzona w podłożu. Już na etapie produkcji balkonu można zastosować szybkozłącza do instalacji balustrad, co eliminuje późniejsze wiercenie otworów do montażu balustrady. 

Ile kosztuje balkon z prefabrykatów? 

Cena balkonu prefabrykowanego zależy w głównej mierze od ilości zamówień, specyfiki konkretnego zamówienia itd. Trudno oszacować jednostkowy koszt balkonu, jednak przyjęto, że wynosi on około 400 - 800 złotych za każdy metr kwadratowy płyty balkonowej. Oczywiście w przypadku zamówień jednorazowych taki koszt będzie zdecydowanie wyższy. Co więcej, rosnące ceny materiałów również mają istotny wpływ na koszty budowy balkonu. 

Reasumując, balkon prefabrykowany to rozwiązanie zapewniające możliwość cieszenia się dostępem do balkonu i to niezależnie od jego położenia, wysokości montażu itd.


NAWIGACJA

Tagi

related Posts