artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Wprowadzenie do technik spinningowych oraz przegląd najlepszych sprzętów do tej metody łowienia

Wędkowanie techniką spinningu potrafi zmęczyć. W końcu to metoda, która wymaga aktywnego poszukiwania swojej zdobyczy przez polującego. Każdy fan tej metody wie, że od czegoś zacząć trzeba, a niezwykle pomocne w tym bywa skompletowanie zawczasu specjalistycznego ekwipunku. Jaki sprzęt nada się na sam początek?

Czym jest technika spinningowa w wędkarstwie?

Technika spinningowa to coraz popularniejsza i skuteczniejsza metoda wędkowania, zwłaszcza wśród młodszych amatorów wodnego polowania. Najprawdopodobniej dlatego, że wymaga bycia aktywnym – to metoda, która wymusza na wędkującym nieustanny ruch i podejmowanie inicjatywy.

Aby korzystać z techniki spinningowej, trzeba posiadać adekwatną wędkę oraz osprzęt – żyłki i kołowrotki tradycyjne nie nadają się do tak częstego zarzucania przynęty. Wabik, który znajduje się już w wodzie, jest zwijany w krótkich seriach z niewielkimi przerwami, tworząc tzw. akcję wywołującą branie u ryb.

Ten styl łowienia stosuje się do wszystkich rodzajów ryb, chociaż głównie do drapieżników takich jak sumy, okonie, szczupaki i sandacze. Gatunki te nie są w stanie oprzeć się wabikom, które dzięki wprawnym ruchom rąk wędkarza wydają się przed nimi uciekać.

Czym różnią się żyłki wędkarskie do spinningu od zwykłych?

Linki spinningowe i zwykłe różnią się od siebie pod kilkoma względami. Żyłki spinningowe:

Są zaprojektowane tak, aby były bardziej elastyczne. To pozwala na większą kontrolę podczas rzucania i sprawia, że nadają się one szczególnie dla wędkarzy, którzy rzucają na duże odległości (lub w ciasnych miejscach).

Są zazwyczaj cieńsze i lżejsze, co pozwala na użycie lżejszej wędki. To szczególnie korzystne podczas łowienia w mniejszych zbiornikach wodnych, czyli tam, gdzie cięższy sprzęt mógłby płoszyć ryby.

Lepiej radzą sobie z silnymi wiatrami i prądami, które mogłyby potencjalnie zakłócić dokładność rzutu.

Wędkarze, którzy chcą wypróbować technik spinningowych, muszą nabyć koniecznie przeznaczonych do nich żyłek. Tradycyjne są zbyt grube, przez co korzystanie z nich doprowadzi do niepotrzebnej frustracji.

Wędka spinningowa – jej szczególne właściwości

Wędka spinningowa jest lżejsza i wytrzymalsza od tradycyjnego odpowiednika. Dzięki temu wędkarz manewruje nią z łatwością, a jej elastyczność pozwala na dalszy rzut. Jest też kompatybilna ze specjalistycznym osprzętem.

Wykorzystywanie techniki spinningowej nie jest trudne – pod warunkiem że korzysta się z odpowiedniego wyposażenia.

Po profesjonalny sprzęt wędkarski wejdź na sneck.eu

NAWIGACJA

Tagi

related Posts