Kuchnia dla wielu z nas jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu przygotowując codzienne posiłki, pijąc wyśmienitą kawę lub ulubioną herbatę. Ma być ładna i funkcjonalna. Dobrze zadbać o detale, odpowiednie rozmieszczenie mebli i sprzętów kuchennych w taki sposób, by zapewniły swobodę ruchu, łatwy dostęp do artykułów spożywczych i kuchennych akcesoriów. Niebanalne znaczenie ma również wybór kolorów, które tworzą klimat pomieszczenia.

Jaki kolor najlepiej pasuje do kuchni?

Wiele zależy od naszych osobistych preferencji i upodobań. Jeśli chcemy urządzić kuchnię w stylu śródziemnomorskim, szukamy ciepłych kolorów inspirowanych naturą, beżów, jasnych brązów, błękitu lub koloru lawendy. Dominująca jest biel. Wystrój takiej kuchni tworzy ciepły, przytulny nastrój, budzi skojarzenia słonecznych wakacji, szumu  fal i zapachu aromatycznych ziół. Popularny jest również elegancki i funkcjonalny styl skandynawski.

Jeśli chodzi o kolory, które najlepiej sprawdzają się w kuchni, to przede wszystkim ponadczasowe pastele, a także odcienie neutralne – to są zawsze modne kolory ścian w tym pomieszczeniu. Możemy mieć pewność, że tak pomalowane ściany będą świetnie prezentować się z niezliczoną ilością dodatków, nawet tych w bardzo wyrazistych kolorach, bo to te są również obecnie bardzo modne.

- tak możemy przeczytać w artykule serwisu Deko-Rady.pl, a dokładniej tutaj: https://deko-rady.pl/kuchnia/jakie-kolory-do-kuchni-zastosowac-na-scianach-i-w-meblach_35160

Proste meble wykonane najczęściej z jesionu, klonu lub sosny zdominowane są bielą. Dopuszczalne są beże i żywe akcenty - stosowane z umiarem. Również kuchnia w stylu angielskim, odpowiednim dla dużych pomieszczeń, jest jasna, kolorem charakterystycznym dla wykończonych solidnymi listwami mebli angielskich jest seledyn lub wanilia. Blaty to przede wszystkim materiały naturalne - drewno lub kamień.

Osoby nowoczesne, kreatywne mogą być zainteresowane stylem pop, który cechują żywe, mocne kolory, zestawiane często w odważny, zaskakujący sposób. Towarzyszy im plastik lub inne sztuczne tworzywa, czarno - białe plakaty na ścianach.

Jakie kolory są modne w kuchni?

Generalnie warto trzymać się zasady, że wszystko jest dozwolone pamiętając o tym, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a biel jest ponadczasowa.

Wśród najnowszych trendów uwagę zwracają kuchnie w różnych odcieniach zieleni i błękitu oraz wzorzyste podłogi. Na szczególną uwagę zasługuje powrót płytek z połyskiem w zestawieniu z ziemistymi kolorami, które są eleganckie i nieco chłodne. Modne są nowoczesne szklane przegrody i akcenty roślinne. Naturalna zieleń ożywia kuchnię i inspiruje.

Jak łączyć kolory w kuchni?

Proste rozwiązania są godne polecenia. Nie zapominajmy o tym, że każdy szczegół ma znaczenie - od sufitu i podłogi, aż po armaturę i dodatki. Kolory powinniśmy łączyć w spójną całość, bez krzykliwych odcieni na ścianach.

Neutralne beże, szarości w połączeniu z bielą w kuchni sprawdzają się doskonale. Kiedy myślimy o dopasowaniu zlewozmywaka, zestawmy jego kolor z odcieniem blatu kuchennego, płyty indukcyjnej, okapu lub lodówki. Jeśli chcemy, by wszystkie sprzęty były w tym samym kolorze, postawmy na odcienie uniwersalne - biel, czerń, srebro, brązy.

Decydując się na fronty szafek w intensywnej barwie, która ma ożywić wnętrze, pamiętajmy o estetycznym tle innych sprzętów. Na przykład czerwone lub żółte fronty szafek można ciekawie połączyć z czarnym okapem. W przemycaniu wyrazistych dodatków kierujmy się zasadą umiaru. Warto postawić na jeden, ale znaczący szczegół - na przykład krzesła w kolorze intensywnej żółci  przy białym stole lub barwny okap toster i czajnik w biało - beżowej aranżacji.

Jaki kolor frontów do małej kuchni ?

Małym kuchniom musimy poświecić trochę więcej uwagi. Ich aranżacja wymaga sprytnych rozwiązań, bo trudniej się w nich poruszać, trzeba wykorzystać każdy kąt i zakamarek, by zmieściły się wszystkie kuchenne akcesoria. Optycznie mała kuchnię chcemy  zazwyczaj powiększyć. Najczęściej decydujemy się na meble robione na wymiar, niebagatelne znaczenie ma wybór koloru frontów. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z wąską, trudno ustawną kuchenką w bloku z wielkiej płyty, czy z niewielkim aneksem pokoju dziennego ich urządzanie to sztuka kompromisu.

W niewielkiej kuchni sprawdzają się meble proste w formie, z dużą ilością schowków. To dość oczywiste, że do pomieszczeń o małym metrażu wybieramy zwykle jasna paletę barw, mogą to być zarówno rozbielone szarości jak i delikatne pastele. Ciekawą inspiracją są fronty z połyskiem, wprowadzają efekt głębi i jasności.

Szczególnie w kuchniach pozbawionych okna warto zastosować takie rozwiązanie. Na zabawę kolorem decydujmy się raczej w kuchni z oknem, uważajmy na to, by zbyt ciemny wystrój nas nie przytłoczył. 

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Kilka prostych tricków i kuchnia będzie sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Trudno w niej instalować lustra, ale z powodzeniem mogą zastąpić je meble na wysoki połysk, który jest wskazany nie tylko na meblach.

Mała kuchnia zyska optycznie, jeśli położymy wielkoformatowe płytki, które pięknie odbijają światło. Brak wyrazistych granic między kolorystyką ścian, podłogi oraz frontów szafek sprawi, że przestrzeń wyda się większa. Koniecznie pomyślmy o odpowiednim oświetleniu, zarówno centralnym jak i tym, które jest częścią zabudowy kuchennej. Jeśli mamy kuchnie z oknem, naturalne światło słoneczne jest naszym sprzymierzeńcem, nie zasłaniajmy okna ciemną roletą lub gęstą firanką. Koniecznie zamiast jednego źródła światła w postaci tradycyjnego abażura, zdecydujmy się również  na podświetlenie szafek i  zainstalujmy kinkiety, które rzucają światło punktowe.

Przeźroczysty klosz również optycznie powiększa pomieszczenie. Czego z pewnością należy unikać w małej kuchni? Bogatych zdobień, które wprowadzają chaos. Koniecznie zrezygnujmy z niepraktycznych i niefunkcjonalnych bibelotów, w małej kuchni im mniej przedmiotów, tym lepiej.

Niewielki blat czy parapet okna zastawione ozdóbkami sprawiają, że pomieszczenie wydaje się zagracone i panuje w nim bałagan. Każda rzecz musi tu mieć swoje ustalone miejsce, najlepiej w szufladzie lub w zamykanym schowku. Konsekwentnie dbajmy o porządek, by przedmioty nie przejęły nam nami władzy.

Warto też przemyśleć czy wiszących szafek nie zastąpić minimalistycznymi półkami lub szklaną witryną. Nadadzą wnętrzu lekkości. Ich wadą jest konieczność częstszego gruntownego sprzątania. Ciekawą alternatywa dla białych mebli jest odcień piaskowy, który nada ciepłego, słonecznego charakteru niewielkiej kuchni, bardzo ładnie komponuje się z żywymi roślinami, o których też powinniśmy pomyśleć. Jasne dodatki i żywe rośliny dają wrażenie witalności.

Zanim zaczniemy urządzać swoją kuchnię,  warto trochę czasu poświęcić na przeglądnięcie stron o  tematyce wnętrzarskiej.                                    

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki