Dlaczego mimo tworzenia skomplikowanych i wielofunkcyjnych tkanin wełna merynosów jest nadal ceniona, szczególnie wśród sportowców, miłośników motocykli czy też osób aktywnych? Jakie wyjątkowe cechy ukryła w tym materiale natura, skoro tak wiele osób decyduje się na jej zakup?

Dlaczego mimo tworzenia skomplikowanych i wielofunkcyjnych tkanin wełna merynosów jest nadal ceniona, szczególnie wśród sportowców, miłośników motocykli czy też osób aktywnych? Jakie wyjątkowe cechy ukryła w tym materiale natura, skoro tak wiele osób decyduje się na jej zakup?

Pochodzenie wełny merino

Wełna merino pozyskiwana jest z runa szczególnej rasy owiec merynosów. Na świecie istnieje kilka odmian owiec merynosów, a największą popularnością cieszą się merynosy australijskie. W skład wełny merino wchodzą naturalne białka, aminokwasy oraz inne składniki runa, wytwarzane przez owce. Wełna merino jest włóknem odnawialnym, gdyż jedna owca jest w stanie rocznie wyprodukować nawet do kilku kilogramów wełny. Unikalne właściwości runa merynosów są wynikiem ewolucyjnego przystosowania - przez lata ich sierść przystosowała się do najbardziej ekstremalnych warunków. Początkowo hodowały je ludy koczownicze, które pasły się w rejonach górskich, na zimnych i wysokich pastwiskach. Później pasły się na ogromnych, gorących i nasłonecznionych polach. Owce merynosy są w stanie znieść temperaturę od -20 do 35°C, a na ich pyskach można dostrzec uśmiech. Ich wełna nigdy nie przestaje rosnąć, dlatego musi być strzyżone przynajmniej raz w roku.

Zalety wełny merynosa

Wygoda - Pojedyncze włókno merynosów jest prawie ⅓ tak cienkie jak ludzki włos i niezwykle delikatne. Ci, którzy są przyzwyczajeni do zwykłej wełny - swędzącej, szorstkiej i drażniącej - będą zaskoczeni przyjemną, miękką i uzależniającą naturą wełny merynosów. To fantastyczny materiał, który jest cudowny w dotyku na skórze i jest nieco lżejszy, cieńszy i bardziej miękki niż tradycyjna wełna. Ze względu na swoją fakturę, wełna merynosów jest doskonała na bieliznę i odzież dziecięcą. Im więcej wełny, tym lepiej!

Termoregulacja – Wełna Merino doskonale kontroluje temperaturę ciała, utrzymując ja w stałym komfortowym zakresie. Gdy jesteśmy na zimnie, to wszystkie włókna wełny skutecznie zatrzymują powietrze czyniąc jest najlepszym izolatorem ciepła. Dzięki temu jesteśmy bardziej wydajni w generowaniu ciepła, ponieważ ciepło generowane przez Nasze ciało nie rozprasza się i nie marnuje w zimnie. Gdy na zewnątrz jest gorąco, te same włókna uwalniają parę wodną, dzięki czemu Nasza skóra jest sucha, a ciało chłodne.

Wysoka oddychalność - Jedną z największych zalet tego polaru jest jego zdolność do odprowadzania wilgoci. Włókna merynosów zbudowane są z lameli, pomiędzy którymi wilgoć skóry jest równomiernie rozpraszana, a następnie wydostaje się w postaci pary wodnej. Nawet podczas wytężonego wysiłku fizycznego, podczas aktywności w chłodniejszych temperaturach (w ciepłych ubraniach) nie czujesz się mokry, zimny i lepki, ani nie masz wrażenia, że "parujesz od środka".

Odporność na nieprzyjemne zapachy - Struktura i naturalne właściwości antybakteryjne wełny merynosów redukują bakterie, które powodują nieprzyjemne zapachy u ludzi. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o nieprzyjemny zapach w bieliźnie z wełny merynosów, ponieważ można ją nosić przez dłuższy czas.

Biodegradowalność – Wełna merynosów po roku w glebie rozkłada się całkowicie, zwracając naturze cenne elementy, z których powstała.

Więcej na temat właściwości wełny merino znajdą Państwo na stronie https://redline.com.pl/pl/blog/wpis/6-welna-merino-wyjatkowe-wlasciwosci-odziezy-z-welny-merynosow.html

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki