artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Wiedza o pracy dla opiekunek w Niemczech w pigułce

Ponieważ praca w opiece w Niemczech staje się coraz popularniejsza, postanowiliśmy stworzyć mini poradnik dla osób, które są zainteresowane tematem, a nie mają jeszcze żadnego doświadczenia. Na czym właściwie polega praca opiekunki w Niemczech? Na co uważać przed podjęciem i w trakcie zlecenia? Jak w ogóle zacząć? Na te i podobne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Obowiązki opiekunki w Niemczech

Ponieważ opiekunka wyjeżdża do osoby schorowanej i potrzebującej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, należy się spodziewać, że obowiązki będą dotyczyć również gospodarstwa domowego. Na ogół praca sprowadza się do sprzątania, robienia zakupów i gotowania. W zależności od stanu zdrowotnego seniora oczekiwana może być też pomoc w higienie, ubieraniu się, siadaniu czy wstawaniu. Zdarza się, że podopieczny jest przykuty do łóżka, jednak informacja o tym zawsze znajduje się w ofercie rzetelnej firmy.

Czasami wymagane jest od opiekunki też prawo jazdy. Senior może potrzebować jakichś rehabilitacji czy częstych wizyt u lekarza. Takie szczegóły również powinny znajdować się w ofercie, więc opiekunki nieumiejące jeździć autem, mogą takie ogłoszenie ominąć.

Bezpieczeństwo pracy w opiece w Niemczech

Szukając pracy dla opiekunek w Niemczech, można spotkać się z życzliwymi radami bardziej lub mniej doświadczonych pań, które polecają wyjazd na własną rękę. Odradzają wyjazd z agencją, bo ta zabierze nam większość pieniędzy. Czy tak jest w istocie?

Nawet jeśli oferta wystawiona samodzielnie przez rodzinę jest atrakcyjniejsza od tej z agencji, ryzyko, jakie towarzyszy samotnemu wyjazdowi, nie jest tego warte. W takiej sytuacji wiele niebezpieczeństw czyha na opiekunkę, zwłaszcza taką, która nie zna dobrze języka, prawa i rynku niemieckiego.

 Nie jest prawdą, że wszystkie rodziny uciekają się do oszustw, jednak nie mamy gwarancji, że na taką nie trafimy. To, że koleżanka trafiła do wspaniałej rodziny w Niemczech, nie znaczy, że my będziemy mieć tyle samo szczęścia.​

Opiekunka wyjeżdżająca bez wsparcia agencji musi sama zapewnić sobie i zapłacić za dojazd. Na miejscu zlecenia może okazać się, że senior potrzebuje o wiele więcej pomocy niż wspomniano w ogłoszeniu i tego faktu nie można nawet nigdzie zgłosić.

Zdarza się, że rodziny nie dają nawet opiekunce umowy, więc nie ma gwarancji, że dostanie ona wynagrodzenie. W innych przypadkach opiekunki co prawda otrzymują umowę, ale jest spisana po niemiecku i jest tak skomplikowana, że zrozumienie wszystkich zapisów jest niemożliwe, co nieuczciwy pracodawca może również wykorzystać.

Aby uchronić się przed tego typu nieprzyjemnościami, wystarczy nawiązać współpracę z rzetelną i doświadczoną firmą. Ostina Opieka wręcza opiekunkom do podpisania umowy po polsku, a na zapoznanie się z nią mogą spędzić tyle czasu, ile potrzebują.

Firma zapewnia transport na miejsce zlecenia spod adresu opiekunki pod drzwi mieszkania seniora. Nocleg i wyżywienie zapewnia rodzina podopiecznego. Nad opiekunką czuwa również koordynator, z którym opiekunka zawsze może się skontaktować i zgłosić ewentualne nieścisłości.

Wszystkie oferty pracy w opiece w Niemczech sporządzamy na podstawie ankiet, które rodzina seniora musi wypełnić. Dzięki temu zabiegowi opiekunka jeszcze przed wyjazdem wie, jakich warunków może się spodziewać na miejscu.

Jak zacząć współpracę z Ostina Opieka?

Zanim zgłosisz chęć podjęcia pracy dla opiekunki w Niemczech, sprawdź, czy Twoje CV jest aktualne. Nie dopisuj zawodów, których nie wykonywałaś i umiejętności, których nie masz. Nie podwyższaj sztucznie znajomości języka niemieckiego.

Takie praktyki szkodzą samemu zainteresowanemu. Brak umiejętności czy doświadczenia zawsze prędzej czy później się ujawni, a w przypadku znajomości języka nawet prędzej niż później. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej weryfikujemy poziom języka niemieckiego.

Nie musisz się jednak stresować – rozmowy te służą przede wszystkim po to, by rekruter mógł lepiej Cię poznać i dopasować ofertę adekwatną do Twoich umiejętności. Poznanie kandydatek jest niezbędne, by móc im zapewnić jak najlepszy komfort pracy.

Osoby zainteresowane branżą opiekuńczą zapraszamy do przeczytania wywiadu z menadżerką firmy Ostina Opieka: https://kobieta.interia.pl/artykuly-sponsorowane/news-realia-branzy-opiekunczej-joanna-picheta-ostina-opieka,nId,6514279

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Wpływ automatyzacji produkcji na przedsiębiorstwo

Stwórz dom marzeń z podłogami Korner

Klapki jako wszechstronny element odzieży damskiej i męskiej

Jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniej drukarni do produkcji personalizowanych materiałów reklamowych?

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej?

Jak wybrać dobrą agencję pracy dla swojego biznesu?

Eko-dekoracje w Twoim domu: Jak płytki ceramiczne przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju?

Program ochrony przed szkodnikami

Nawożenie trawnika – na co zwracać uwagę przy wyborze nawozu?

Olejek lawendowy w aromaterapii – właściwości i zastosowanie

Ile Kosztuje Zakup Fotobudki 360: Wyjaśnienie i Porady dla Przyszłych Klientów

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki