artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

7 powodów, dla których warto spróbować treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny jest zdobywającą popularność formą ćwiczeń, która polega na trenowaniu za pomocą naturalnych wzorców ruchowych naszego ciała. To z kolei pomaga wykonywać codzienne czynności bardziej wydajnie i z większą łatwością. Co ważne, efekty treningu funkcjonalnego przekładają się na poprawione wyniki sportowe, niezależnie od tego czy na co dzień jeździmy na rowerze, biegamy czy pływamy Od poprawy równowagi i koordynacji do zwiększenia siły i elastyczności, oto siedem powodów, aby rozpocząć trening funkcjonalny już dziś.


1. Poprawa równowagi i koordynacji

Trening funkcjonalny wykorzystuje różnorodne ćwiczenia na stabilnym i niestabilnym podłożu w celu poprawy równowagi i koordynacji. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko upadków i innych obrażeń tak w życiu codziennym, jak i podczas aktywności sportowych. To z kolei może przełożyć się na mniejszą ilość wypadków podczas jazdy na nartach lub rowerze, a przez to - na mniejszą ilość kontuzji.

2. Zwiększona siła i elastyczność

Trening funkcjonalny koncentruje się na wzmacnianiu i uelastycznianiu mięśni, które są wykorzystywane w codziennych czynnościach. Trening funkcjonalny bazuje na ruchach wielostawowych, znanych z treningu siłowego. Przysiad ze sztangą lub kettlebell, martwy ciąg czy podciągania - to wszystko ćwiczenia funkcjonalne, które pomagają poprawić siłę i elastyczność Twoich mięśni.

3. Poprawiona postawa

Zła postawa może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym bólu pleców i bólów głowy. Trening funkcjonalny pomaga poprawić postawę poprzez wzmocnienie nadmiernie rozciągniętych mięśni i poprawienie stabilności naszego korpusu. Wzmocnienie mięśni głębokich, wspomagających stabilizację naszego kręgosłupa przekłada się z kolei na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

4. Poprawiona wydajność sportowa

Trening funkcjonalny może być wykorzystany do poprawy wyników sportowych w różnych sportach. Pomaga poprawić koordynację, równowagę i kontrolę nad ciałem, a także wzmacnia mięśnie wykorzystywane w danym sporcie. Niezależnie od tego czy biegamy, jeździmy na rowerze, gramy w tenisa czy jeździmy na snowboardzie - efekty treningu funkcjonalnego zobaczymy bardzo szybko.

5. Zapobieganie urazom

Poprzez wzmocnienie mięśni używanych w codziennych czynnościach oraz poprawę koordynacji, równowagi i kontroli ciała, trening funkcjonalny może pomóc zmniejszyć ryzyko urazów. Co ważne, trening funkcjonalny wpływa także na zwiększenie gęstości kości, co z kolei sprawia że spada ryzyko wystąpienia złamań. U osób starszych trening siłowy potrafi nawet cofnąć zmiany wywołane przez osteoporozę!

6. Poprawa samopoczucia psychicznego

Badania wykazały, że trening funkcjonalny może pomóc w poprawie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Pomaga zmniejszyć stres, zwiększyć pewność siebie i poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego. Dodatkowym plusem w przypadku uczestniczenia w treningach funkcjonalnych na siłowni czy w klubie fitness jest możliwość poznania nowych osób i nawiązania ciekawych relacji. To szczególnie ważne obecnie, gdy po pandemicznych lockdownach więzy towarzyskie często uległy rozluźnieniu.

7. Trening funkcjonalny jest dla wszystkich

Niezależnie od Twojego wieku, wagi i poziomu zaawansowania, trening funkcjonalny pozwoli Ci poprawić Twoją formę. W sieci znajdziemy dedykowane poradniki, poświęcone temu jak powinien wyglądać trening osób otyłych i z nadwagą, czy też jak zdrowo trenować w wieku senioralnym. Osoby bez żadnych problemów zdrowotnych także znajdą ciekawe materiały dla siebie - na stronie Fitnessowy.NET znajdziemy całe kompedium wiedzy poświęcone treningowi funkcjonalnemu.

Podsumowanie

Trening funkcjonalny może być sposobem na poprawę zarówno naszej sylwetki, wyników sportowych jak i jakości naszego życia. Przygodę z treningiem tego typu możemy zacząć zarówno podczas zajęć grupowych, odbywających się obecnie w niemal każdej siłowni czy klubie fitness, jak i treningów personalnych. Trening tego typu możemy także z powodzeniem wykonywać w domu, korzystając z wielu dostępnych w sieci, bezpłatnych materiałów. 

Więcej informacji o treningu funkcjonalnym, jak zacząć trenować oraz przykładowe ćwiczenia znajdziesz pod linkiem:

https://fitnessowy.net/trening-funkcjonalny-kompedium/ 

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Wpływ automatyzacji produkcji na przedsiębiorstwo

Stwórz dom marzeń z podłogami Korner

Klapki jako wszechstronny element odzieży damskiej i męskiej

Jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniej drukarni do produkcji personalizowanych materiałów reklamowych?

Fototapety z kwiatami: Przeniesienie natury do wnętrza twojego domu

Porównanie iPhone 15 z poprzednim modelem: jakie innowacje przynosi ten smartfon?

Refluks żołądkowo-przełykowy a dieta

Jak wybrać idealny rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Sezon grillowy tuż, tuż - Jakie oświetlenie ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Jak skutecznie filtrować wodę w domu?

Co daje regularny relaks w jacuzzi?

Parasole ogrodowe - na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać po 60-tce

Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej?

Jak wybrać dobrą agencję pracy dla swojego biznesu?

Eko-dekoracje w Twoim domu: Jak płytki ceramiczne przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju?

Program ochrony przed szkodnikami

Nawożenie trawnika – na co zwracać uwagę przy wyborze nawozu?

Olejek lawendowy w aromaterapii – właściwości i zastosowanie

Ile Kosztuje Zakup Fotobudki 360: Wyjaśnienie i Porady dla Przyszłych Klientów

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki